ویژه های خبری

امروز : جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

نشست بررسی موانع ارائه تسهیلات حمایتی از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا ، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و اجرای طرح ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب با محوریت اتاق اصناف مرکز استان البرز چهارشنبه یکم مرداد ماه سال جاری برگزار شد .
در این نشست که با حضور آقایان شادمهر ، معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون . مرادی ، معاونت امور اصناف سازمان صمت استان البرز . سرهنگ فلاح ، اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی . مهندس وحیدی ،سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری کرج . خانم مهندس اخوان ، کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی .مهندس رضایی ،نماینده سازمان امور مالیاتی . هیات رئیسه اتاق های اصناف کرج .ساوجبلاغ ، فردیس ، نظر آباد و اشتهارد برگزار شد . مسائل مرتبط با دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
در بخش نخست این نشست ، موانع پیش روی صاحبان مشاغل در دریافت تسهیلات کرونایی ، ابهامات موجود در ارائه و ثبت اطلاعات کارگران بیمه شده در سامانه کارا ، بروکراسی پیچیده اداری در بانک های عامل ،میزان تسهیلات اختصاص یافته به استان البرز ، آمار متقاضیان و مشمولان دریافت تسهیلات و ... توسط آقایان مرادی و شادمهر مورد اشاره و بررسی قرار گرفت .
شادمهر ، معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون ضمن اعلام آمادگی این اداره برای پاسخگویی به متقاضیان تسهیلات کرونایی در سخنان خود تاکید کرد : کارفرمایان می‌توانند در صورت تمایل به دریافت تسهیلات ، به سامانه کارا مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
وی افزود :فرایند ثبت نام از متقاضیان با ورود کدملی آغاز شده و سپس از آنها اطلاعات فهرست تامین اجتماعی درخواست می‌شود.
شادمهر افزود : بنگاه‌های مشمول دریافت وام کرونایی، ۱۳ رسته شغلی هستند که اسامی آنها به تازگی از سوی بانک مرکزی بروزرسانی شده است. این بنگاه‌ها به شدت از شیوع کرونا آسیب دیده‌اند و از سوی دیگر برخی از مشاغل نیز از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و بالاجبار تعطیل شده‌اند. این بنگاه‌ها حمایت‌های بیشتری نسبت به بنگاه‌هایی که تعطیل نبوده‌اند، خواهند گرفت.
وی افزود :یکی از معیارهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا، نیروی کار شاغل بیمه شده در این بنگاه‌ها است و به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد : واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود و حداکثر تا ۲ ماه آینده وام این دسته از واحدها پرداخت خواهد شد.
از جمله شروط مهم برای پرداخت این تسهیلات آن است که بنگاه حتماً باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند و شاغل بیمه شده داشته باشد. بنابراین اگر یک بنگاه نیروی کار خود را تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.
وی افزود : بر اساس مصوبه بیست‌ویکمین جلسه کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، مهلت ثبت‌نام کسب‌وکار‌های دارای بیمه و فاقد بیمه در سامانه کارا، تا ۵ مردادماه تمدید شده است .
متقاضیان برای دریافت تسهیلات باید به سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

.در ادامه این نشست ، گزارشی از برنامه ها و فعالیت های اتاق اصناف در اجرای پروتکل های بهداشتی ،شامل : اجرای گشت های مشترک با همکاری اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی ، کارشناسان شبکه بهداشت و بازرسان واحد بازرسی و نظارت اصناف . ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی واحد های صنفی با توجه به شروع موج دوم کرونا ، همکاری شایسته اصناف در حوزه تولید اقلام بهداشتی ( ماسک ، شیلد محافظ ، پوشش مخصوص کادر درمانی و مواد ضد عفونی کننده ).برخورد با متصدیان واحد های صنفی بی توجه به ضوابط بهداشتی ، اجرای پویش های فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ احسان و بخشش در سطح بازار و ارائه رفتار صحیح در مقابله با بحران های روانی ناشی از کرونا ، شناسایی صنوف آسیب دیده و ارزیابی خسارات وارد آمده به اصناف ، به استحضار حاضران در جلسه رسید .
در ادامه جلسه موضوع آغاز سال مالیاتی جدید ، توافقات فی مابین سازمان امور مالیاتی کشور و اتاق اصناف توسط حسن رضایی ، به استحضار حاظران رسید.
وی با اشاره به اینکه اجرای تبصره ماده 100 (توافق) قانون مالیاتهای مستقیم برای عملکرد سال 1398 ، مشروط به قطعیت مالیات عملکرد سال قبل می باشد خاطر نشان کرد : صاحبان مشاغل به منظور پیگیری فرآیند قطعیت مالیات عملکرد سال 1397 خود ، در اسرع وقت به واحد مالیاتی ذیربط مراجعه کنند . .
در ادامه ، گزارشی اجمالی از روند اجرای طرح ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب در شهر کرج ارائه شد در همین رابطه مشکلات اجرای این طرح در دیگر شهرهای استان البرز ، اهداف کلی اجرای طرح مذکور و ضرورت های اجرای آن بواسطه سالم سازی فضای کسب و کار و نظارت دقیق بر فعالیت های صنفی مورد بررسی قرار گرفت .
طرح ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب در راستای اجرای مصوبات کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی استان البرز ،از چهارم تیرماه سال جاری آغاز شده است . .
همزمان با اجرای طرح ساماندهی صنوف و با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا ، رعایت پروتکل ها و ضوابط بهداشتی لازم الاجرا در واحد های صنفی و مراکز تجاری سطح شهر نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد . بدیهی است در صورت مشاهده هرگونه سهل انگاری یا بی توجهی به پروتکل های بهداشتی توسط متصدیان واحد های صنفی بر اساس قوانین با آنها برخورد خواهد .
از آغاز اجرای این طرح تاکنون 21 هزار مورد بازرسی بعمل آمده که از این تعداد برای 7700 واحد فاقد پروانه اخطاریه صادر شده است .
پیش بینی می شود این طرح با بهره گیری از 100 نفر نیروی مجرب و کارآرموده طی سه ماه آینده ،تمامی واحد های صنفی فاقد پروانه کسب را در شهر کرج شناسایی کنند .