ویژه های خبری

امروز : شنبه, ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

حسینی راد ،رئیس اتحادیه صنف فروشندگان چینی ،بلور و لوستر کرج گفت : با توجه به وجود معادن عالی مانند مس،روی ،قلع ،سرب ،آهن و ...در کشورمان و امکان دسترسی صنعتگران به این مواد ،بستر بسیار قوی و شایسته ای جهت تولید لوستر نسبت به دیگر کشورها ،در ایران فراهم است .
وی افزود : بر اساس مدارک و اسناد موجود می توان گفت که تاریخچه ساخت ادوات روشنایی محیط در ایران ،قدمتی به بلندای تاریخ تمدن در ایران دارد و از این منظر ایرانیان از جمله پیشگامان ساخت لوستر در جهان به شمار می روند و همین مسئله باعث شده که صنعت لوستر سازی ایران ، در جهان شناخته شده و شاخص باشد .
وی افزود : طی سالهای گذشته و با توجه به واردات لوستر از دیگر کشورها ،در برخی موارد شاهد استفاده تولید کنندگان ایرانی از طرح های خارجی بوده ایم ،اما ریشه و پایه تولیدات لوستر به جهت قدمت تاریخی همواره از آن ایرانیان بوده است .
وی افزود : در بحث کیفیت ،نوع متریال و تلفیق مواد اولیه کانی و شناخت از تلفیق و ترکیب بهینه مواد اولیه ساخت لوستر،فرصت بسیار مناسبی در حوزه صنایع روشنایی کشورمان بوجود آمده تا ضمن اغناء مصرف کننده داخلی ،مراکز مهم سیاسی ،اجتماعی ،فرهنگی و مذهبی در خارج از کشور نیز متقاضی تولیدات این صنعت دیرین کشورمان باشند .
حسینی راد افزود : به عنوان نمونه میتوان به لوستر طراحی شده توسط استاد بزرگ مینیاتور ایران ،فرش چیان جهت نصب در عتبات عالیات در بقاع متبرکه {حرم امام حسین(ع) ،حرم حضرت ابوالفضل(ع) ،حرم امیرالمومنین (ع) } اشاره کرد .البته پیشتر نیز یکی دیگر از اهالی این صنعت بزرگ ،جناب آقای نمکی ،امین اتحادیه کشوری لوستر ،چند نمونه از تولیدات فاخر و ارزشمند ایرانی را در هزار شاخه و با هفتصد سال ضمانت کالا ،جهت نصب در مکان های مذهبی ساخته و تحویل داده اند .
وی افزود: اهمیت بیان این مطلب از آن جهت است که به استحضار هموطنان عزیز برسانیم ،کشور جمهوری اسلامی ایران در بخش تولید کمی و کیفی لوستر در میان کشورهای جهان ،به عنوان مقام اول مطرح و شناخته شده است .
وی ادامه داد :لوسترها از لحاظ ساختاری انواع مختلفی دارند که شامل 1- لوسترهای برنزی (ریخته گری،تراش و تلفیقی )2-لوسترهای مفتولی :شامل فلز،آهن ،آلومینیوم و برنز 3- لوسترهای تلفیفی مفتولی و برنزی که مجموعه این لوسترها ریشه و پایه فلزی داشته و برای تزئین آن از حباب های شیشه ای ،بلوری ،کریستال ،چینی ،سیلیس،کائولند و سیستم های ترکیبی چینی و بلور استفاده می گردد .همچنین باید اذعان داشت که شاخه مهم و اصل قابل تامل در این رابطه ،ساخت لوسترهای تمام چینی ،تمام بلور و تمام سیلیس و تمام آرکوپال و اوپال در جهان ،خاصه در کشور ایران است که صفر تا صد آن از مرحله طراحی ،ریخته گری ،گل آرایی،دکور در ابعاد برجسته ،نقاشی ،ویترای نقاشی به شیوه ی بسیار مدرن و علمی ،در کشور عزیزمان و در تمام استان ها بویژه ،استان هایی که بستر تولید چینی در آنها وجود دارد ،مانند آذربایجان شرقی ،قزوین ،یزد ،زنجان ،اصفهان ،مرکزی و البرز ،انجام می شود .
وی افزود : در بخشی از صنایع تولیدی مانند صنعت کریستال ،تا سال 1379 ،مشکلاتی در کشور وجود داشت که خوشبختانه با همت بلند مهندسان و صنعت گران ایرانی و حمایت بخش دولتی ،امروز کشور ایران به عنوان مهد تولید کریستال های 24 و 25 درصد و رو به پایین شناخته شده است .