ویژه های خبری

امروز : دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

توانمندی های تولیدکنندگان  مبلمان در استان البرز به رغم برخورداری ازظرفیت های بالا ، مغفول مانده و ناشناخته است .

مهدی ونکی رئیس اتحادیه صنف درود گران و مبل سازان کرج ضمن بیان مطلب فوق افزود :  مبلمان به عنوان یک کالای شناخته شده و مهم در دکوراسیون داخلی ساختمان  ، طی سالهای گذشته با اقبال بسیار خوبی از سوی مردم مواجه شده است  و این روزها کمتر خانه ای را می توان یافت که مبلمان بخشی از دکور داخلی آن نباشد  .تغییر رویکرد  و سلیقه مردم در زندگی و سبک جدیدی از تعاملات اجتماعی که ما از آن به عنوان مدرنیته یاد می کنیم ، باعث شده تا اغلب مردم استفاده از محصولاتی مانند مبلمان را بعنوان یکی  از ضروریات زندگی خود بپذیرند و بخشی از هزینه های سبد خانوار خود را به آن اختصاص دهند .

وی افزود : صنعت مبلمان کشورمان ، یکی از مهم ترین بخش ها  و زیر ساخت های اقتصاد به شمار می رود و قابلیت های فراوانی در سطح خرد و کلان دارد و به تعبیری دیگر بخش قابل توجهی از ارز آوری و گردش مالی در داخل کشور به این صنعت  اختصاص یافته  است . در استان البرز نیز تولیدی های مطرح و شناخته شده ای  به فعالیت مشغولند که تولیداتشان  نه تنها در استان البرز، بلکه در دیگر استان های کشور نیز  مشتریان خاص خود را دارد و بر اساس اظهارات مدیران این تولیدی ها ، امکان صادرات نیز برای آنها وجود دارد ، اما وجود برخی مشکلات و عدم شناخت عمومی از این صنعت باعث شده تا بخش قابل توجهی از ظرفیت های تولیدی استان مغفول بماند .

ونکی افزود : در شهرکرج  حدود 350 واحد کارگاهی با ظرفیت تولید انواع مبلمان  و 350 واحد صنفی  نمایشگاهی و گالری فروش و دارای پروانه کسب از اتحادیه مشغول به فعالیت هستند . اما  کارگاه های دیگری هم در باغات  اطراف شهر کرج و به طور غیر مجاز فعال هستند  که با احتساب آنها می توان گفت که  حدود 1300 واحد تولیدی در امر تولید مبلمان فعال هستند .

ونکی در ادامه افزود : فعالیت این تعداد کارگاه تولیدی غیر مجاز که بعضا تعهدی نسبت به حرفه و جایگاه شغلی خود ندارند و بیشتر به دنبال سودجویی و منافع شخصی می گردند مشکلاتی را برای مصرف کنندگان و این اتحادیه صنفی ایجاد کرده است .

وی افزود : توصیه اتحادیه درودگران و مبل سازان به خریداران مبلمان این است که پیش از خرید کالای مورد نظرتان از فعالیت قانونی نمایشگاه یا گالری مبلمان مطمئن شوید . پروانه کسب مهم ترین و معتبرترین مدرک یا سندیست که می توانید به آن اطمینان کنید و از سلامت و کیفیت کالایی که خریداری می کنید مطمئن شوید . تمامی  متصدیان واحدهای صنفی بر اساس قانون نظام صنفی مکلف هستند تا پروانه کسب خود را در مقابل دید مشتریان قرار دهند . ضمن آنکه درخواست شما از متصدی واحد صنفی جهت مشاهده پروانه کسب هیچ ایرادی ندارد و نشانه ای از آگاهی و شناخت شما از قوانین و حقوق شهروندی تان است .

ونکی با انتقاد از نحوه ی برگزاری  نمایشگاه های مبلمان که توسط شرکت های تبلیغاتی و در مقاطع مختلف برپا می شوند ، افزود : نمایشگاه های مبلمان و طریقه انتخاب و معرفی شرکت کنندگان در این نمایشگاه ها همواره مورد انتقاد این اتحادیه بوده است . هزینه های سنگین برپایی نمایشگاه ، ناتوانی مجریان برگزاری در تکمیل ظرفیت غرفه های موجود ،عدم استقبال تولیدی های دارای پروانه کسب ازنمایشگاه به دلیل پایین بودن کیفیت محیط و فضای داخلی نمایشگاه و در نهایت خالی ماندن غرفه های نمایشگاه ، باعث می شود تا مجری نمایشگاه به هر طریق ممکن و با مراجعه به تولیدی های فاقد پروانه کسب و ناشناخته ، سعی در تکمیل ظرفیت نمایشگاه کند . به این طریق ، پای بعضی تولیدی های غیر مجاز به نمایشگاه باز می شود . از سویی دیگر بازدید کنندگان نمایشگاه نیز توجهی به این موضوع مهم نمی کنند و اگر به قصد خرید مبلمان به نمایشگاه آمده باشند ،  محصول مورد پسندشان را از یکی از غرفه ها خریداری می کنند . غرفه ای که شاید جزو همان تولیدی های فاقد مکان و جایگاه و پروانه کسب باشد .

وی افزود : به طور معمول تا یکسال پس از برگزاری هر نمایشگاه مبلمان در کرج ، شکایات  متعددی از سوی خریداران که همگی از شهروندان کرج هستند ، در این اتحادیه صنفی مطرح می شود که عموما از کیفیت پایین مبل ، عدم ارائه خدمات پس از فروش ،عدم پاسخگویی واحد تولیدی به درخواست مشتری و دیگر مسائل گلایه دارند . شکایت شهروندان در حالی مطرح می شود که اتحادیه نیز هیچ اطلاعاتی از جایگاه و موقعیت مکانی  تولیدی های مورد نظر در اختیار ندارد . و رسیدگی به شکایات اینچنینی تا احقاق حقوق شاکیان بسیار سخت و پیچیده می شود .لذا بار دیگر به تمامی شهروندان و مصرف کنندگان مبلمان توصیه می کنیم ،پیش از خرید نهایی از فعالیت قانونمند واحد صنفی یا تولیدی مبلمان  و کیفیت محصول ایده آل و مورد نظرشان اطمینان حاصل کنند .

ونکی افزود : در حوزه فروش اینترنتی مبلمان نیز مشکلاتی از همین دست وجود دارد . شخص خریدار پس از مشاهده کالای مورد نظرش در صفحه گوشی موبایل یا  کامپیوتر ، اقدام به خرید مبلمان می کند ،اما پس از دریافت محصول متوجه می شود که کیفیت و رنگ پارچه ، نوع چوب و دیگر مشخصات فنی مبل ، با تصاویر روی سایت فروش متفاوت است . و این سرآغاز شکایت و درگیری و مراجعه به اتحادیه می شود  . ناگفته نماند که فضای مجازی ، فرصت بسیار ایده آلی را جهت معرفی کالا و محصولات در حوزه های مختلف فراهم کرده است . هم اینک بخش بزرگی از تبادلات  اقتصادی و معاملات کالا در سراسر جهان   از طریق اینترنت  و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود . در کشور ما نیز ظرفیت های  ویژه فضای مجازی توسط بسیاری از واحد های صنعتی ، تولیدی و بنگاه های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد . اما دراین  میان سودجویانی نیز هستند که اهداف خود را دنبال می کنند و تعدادشان در فضای مجازی کم نیست ، بنابراین عقل حکم می کند تا علاقمندان به  خرید های آنلاین ، پیش از خرید و واریز وجه  ، از سلامت ،صداقت و صحت  خرید مجازی خود مطمئن شوند .

رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان کرج افزود : در حوزه تولید مبلمان ، مشکلاتی  پیش روی واحد های تولیدی قرار دارد  که از آن جمله می توان به مالیات بر ارزش افزوده روی محصولات چوبی و بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات اشاره داشت .

وی افزود : در حال حاضر تمامی فروشگاه ها یا شرکت هایی که  مواد اولیه مورد نیاز در تهیه مبل  شامل  چوب ، پارچه ، سوزن منگنه ، رنگ آستری و رویه را عرضه می کنند ،  مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند که رقم آن در فاکتور خرید کارگاه تولیدی مبلمان لحاظ می شود. به عبارتی دیگر یک تولید کننده مبلمان باید برای تهیه هر یک از مواد مورد نیازش ،  به طور جداگانه مالیات بپردازد . این روال ، هزینه های تولید و قیمت نهایی محصول را افزایش داده است . این در حالیست که محصولات مشابه خارجی با قیمت پایین تری در بازار وجود دارد . و بالا بودن قیمت مبل تولید داخلی موضوعیست که برای مشتری خوشایند نیست .

وی افزود : امیدواریم با بررسی موضوعات و مسائل خاص این صنف و تدوین سیاست های حمایتی و تشویقی دولت از  فعالان این حوزه ، تمامی ظرفیت های موجود در بازار کشورمان مورد استفاده بهینه قرار گرفته  تا شاهد شکوفایی ،رونق و ارزآوری برای کشور عزیزمان باشیم .