ویژه های خبری

امروز : جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

اعضای صنف کفاشان کرج با نام و چهره حسین اباذری و همسرشان ، ربابه معدنی به خوبی آشنا هستند . زوج سخت کوشی که از بدو ورودشان به این اتحادیه صنفی ، نو آوری و تحول را محور اصلی برنامه های خود قرار داده و رموز موفقیت در زندگی شخصی شان را در مسیر توسعه و پیشرفت صنف کفاشان نیز به کار گرفته اند . روایت های ناگفته آقای اباذری و همسرشان حاوی نکات جالب توجهی از فداکاری ، پشتکار و تحمل سختی های در گذر از بحران های زندگیست .

-جناب اباذری در حال حاضر جنابعالی وهمسرتان تنها زوج حاضر در اتحادیه های صنفی کرج هستید . چه انگیزه ای باعث شد تا به همراه همسرتان تصمیم به حضور در اتحادیه بگیرید ؟

با نام و یاد خداوند و با  سلام و خدا قوت خدمت تمامی همکاران خوب و بزرگوارم در صنف تولیدکنندگان و فروشندگان کفش .در آغاز لازم می دانم تا  بار دیگر از حسن اعتماد همکاران نسبت به خودم و همسرم صمیمانه تشکر کرده و آرزو کنم در کنار اعضای محترم هیات مدیره ، خدمتگزاران  شایسته ای برای همکاران زحمتکش مان باشیم وبتوانیم  گره ای هرچند کوچک را ازمشکلات همکاران باز کنیم .انگیزه اصلی بنده و همسرم  و دیگر عزیزان برای شرکت  در انتخابات یک اتحادیه صنفی  و حضور در ترکیب هیات مدیره  همین است .اگر این سوال را از دوستان هیات مدیره در دیگراتحادیه های صنفی بپرسید ، به یقین همین پاسخ را خواهید شنید . نوعی احساس وظیفه ، بیکار ننشستن و دست روی دست نگذاشتن . تلاش برای پویایی و رونق کسب و کار تمامی اعضای صنف . اینها دلایلی برای حضور افرادی مانند بنده در تشکیلات صنفی هستند .

در رابطه با بخش اول پرسش شما ، تا آنجایی که بنده اطلاع دارم ، پیش از این ، زوج عزیز و زحمتکش دیگری  در یکی دیگراز اتحادیه های صنفی کرج ، شرف حضور داشته اند و این موضوع جدیدی در فضای اتحادیه های صنفی نیست . بر اساس قوانین نظام صنفی کشور نیز ، شرکت یک زوج در انتخابات هیات مدیره اتحادیه منعی ندارد . اما در این میان انگیزه های دیگری وجود دارد که لازم می دانم به آنها اشاره کنم . ، طی چند سال گذشته ساختار اجتماعی و فرهنگی کشورمان با تغییرات یا جهش های بزرگی همراه بوده است .امروز شاهد  حضور تاثیر گذار و قدرتمند  بانوان ایرانی در بسیاری از عرصه های اجتماعی هستیم . امروز بسیاری از موسسات ، ادارات ، کارخانجات ، بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ ، مراکز آموزش عالی و... با همت و اراده زنان غیرتمند ایرانی مدیریت می شود . در این میان صدها شخصیت برجسته علمی ، کارآفرین نمونه و مدیر کاردان وجود دارد که هر کدامشان در مقام و جایگاه خودشان بسیار موفق عمل کرده و خوش درخشیده اند . این شرایط و تحولات اجتماعی مهم و اساسی زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران ، اندیشه و مکتب اخلاقی و نورانی دین مبین اسلام و رهنمود های حکیمانه مقام معظم رهبری حاصل شده است که باید از آن در جهت ساختن کشورمان استفاده کنیم . نیمی از جمعیت هر کشوری را زنان تشکیل داده اند . این جمعیت عظیم ضمن انجام مسئولیت های ذاتی در پرورش فرزندان سالم میتوانند از دیگر توانایی های خود نیز استفاده کنند . زنان ایرانی ، توانایی های خود را اثبات کرده اند و انصافا در بسیاری امور گوی سبقت را از مردان ربوده اند .به حضور پررنگ زنان در حوزه اصناف دقت کنید . بیشمار واحد صنفی وجود دارد که متصدیان آنها ، بانوان هستند .

خوب ، بنده هم بعنوان یکی از افراد همین جامعه به توانایی های همسرم باور دارم  .تا آنجایی که در خاطرم هست،همسرم همیشه در حل مشکلات زندگی یک گام از من جلوتر بوده است . با جرات می گویم که توانایی های ایشان در تحلیل و حل مسائل زندگی شخصی و اجتماعی ، از من بیشتر است  . تدبیر ، درایت ، دلسوزی ،ایثار و عشق همسرم همواره حامی و پشتیبان من در زندگی شخصی و اجتماعی مان بوده است . ایشان بنده را در اتحادیه نیز تنها نگذاشته و در دوره گذشته در انتخابات هیات مدیره شرکت کردند و توانستند ،رای اعتماد همکاران را به دست بیاورند . روابط عمومی بالا و صبر و حوصله شان باعث شده تا بسیاری از همکاران ، جهت حل مشکلات صنفی به ایشان مراجعه و راهنمایی بخواهند . امیدوارم حضور ایشان در اتحادیه ،انگیزه کافی برای مشارکت و همکاری دیگر بانوان فعال در صنف کفش را در اداره امور و حل مشکلات صنفی ایجاد کند .

- اینطور که پیداست ، از زندگی مشترکتان بسیار راضی هستید .

البته ... در این خصوص لطف خداوند شامل حال من شده  و از این بابت شکرگزار هستم .

 

-از نحوه ی ورودتان به دنیای کسب و کار بگویید.؟

اجازه دهید از کمی قبل تر بگویم. من متولد میانه هستم و تا سال دوم دبیرستان در آن شهر زندگی کرده ام .حدود 15 یا 16 ساله بودم که به همراه خانواده به کرج مهاجرت کردیم . پس از اخذ دیپلم به خدمت سربازی رفتم . بعد از اتمام دوره سربازی ، حدود 3 سال در رشته تاسیسات فعالیت داشتم ولی انجام آن کار برایم رضایت بخش نبود . بنابراین به دنبال شغل مناسب تری بودم .حدود سال 67 اطلاع یافتم که شهرداری کرج قصد واگذاری پناهگاه زیر زمینی میدان کرج را به یک صنف خاص دارد . چرا که پس از جنگ تحمیلی ،آن مکان بلااستفاده باقی مانده بود و شهرداری  به دنبال راهکاری برای تامین هزینه های جاری خود می گشت . ابتدا قرار بود که این مکان به صنف طلافروشان اختصاص یابد که به دلایلی با آن موافقت نشد . پس از رایزنی ها و بررسی های مختلف تصمیم بر آن شد که محل مورد نظر به صنف فروشندگان کفش تحویل شود . و همین طور هم شد . پناهگاه زیرزمینی که برای پناه دادن به مردم در زمان جنگ تحمیلی ساخته شده بود .به محلی برای شکوفایی صنف کفاشان کرج  تبدیل شد  . بنده هم جزو کسانی بودم که طی واگذاری این مکان ، فرصت ورود به دنیای کسب و کار را پیدا کردم . بازار کفش میدان کرج بعد از 32 سال هنوز هم یکی از مراکز مهم و شناخته شده تجاری در این شهر است . روزانه ده ها نفر جهت خرید کفش مورد نظرشان به این بازار مراجعه می کنند . شروع کار حرفه ای بنده در حوزه کفش از همین مکان آغاز شد .  آشنایی من و همسرم نیز در همین مکان شکل گرفت . این پناهگاه زیرزمینی برای من خیلی عزیز است و خاطرات بسیار شیرینی از آن دارم .

-اجازه دهید از همسرتان هم پرسشی داشته باشیم . لطفا ضمن معرفی خودتان ، از تجربیات زندگی مشترک تان بفرمایید ؟

خواهش می کنم . بنده هم خدمت همکاران عزیز و زحمت کش در صنف کفاشان کرج عرض سلام وادب دارم و برای یکایک دوستان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم . ربابه معدنی ، متولد سال 1345 در کرج هستم . دوران تحصیل را در همین شهر گذرانده ام . بعد از اخذ دیپلم در وزارت صنایع مشغول به کار شدم .در سال 66 و در رشته شیمی تحصیلاتم را در دانشگاه ادامه دادم . در میانه تحصیل با آقای اباذری آَشنا شدم و پس از تحقیقات اولیه با هم ازدواج کردیم . تنها فرزندمان در سال 1374 متولد شد که در حال حاضر ضمن تحصیل در رشته عمران ، مسئولیت اداره یکی از فروشگاه هایمان را بر عهده  دارد .

جمع بندی یا نتیجه گیری کلی در خصوص زندگی مشترک و اظهار نظر در رابطه با آن کمی مشکل است . بالاخره زندگی هر شخص بسته به شرایط فرهنگی و نوع تفکرش به جامعه ، محیط اطراف و دیگر رویداد ها  متفاوت است . واکنش افراد در مواجهه با مشکلات زندگی و عبور از بحران ها با یکدیگر فرق دارد . من سعی داشته ام در برابر سختیها و ناملایمات زندگی ، کمی انعطاف به خرج دهم . اگر شرایط سختی در مسیر زندگی ام بوجود بیاید ، سعی می کنم تا آن شرایط را برای خودم و اطرافیانم سخت تر نکنم . تمام گرفتاریها و ناملایمات با صبر و حوصله و البته تلاش و پشتکار و بهره گیری از تجربیات بزرگترها برطرف می شوند . من مسیر زندگی را با بستر رودخانه مقایسه می کنم .اگر در مسیر رودخانه سنگ های ریز و درشت وجود نداشته باشد ، دیگر آن خروش جریان آب ایجاد نخواهد شد . دیگر صدای برخورد امواج را نمی شنویم . زیبایی بصری طبیعت از بین می رود .  به کانال های انتقال آب که توسط بشر ساخته شده اند ،دقت کرده اید . جریان آب در این کانال های مصنوعی بسیار یکنواخت است .آن زیبایی خیره کننده که در رودخانه های طبیعی ، چشم هر بیننده ای را می نوازند در مسیرهای مصنوعی وجود ندارد . در زندگی ما انسانها هم موانع و مشکلاتی بوجود می آید که باید در مواجه با آنها منطقی و عقلانی رفتار کنیم . اگر این موانع در مسیر زندگیمان نباشد ...یکنواختی و رخوت بر روح و جسم ما حاکم شده و در نتیجه آن زندگی مان بسیار کسالت آور و خسته کننده خواهد شد .

- منظورتان این است که زندگی سختی را تجربه کرده اید ؟

من و همسرم برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیار کرده ایم . با موانع پیش رویمان جنگیده ایم . شبانه روز کار کرده ایم . هیچ موفقیتی بدون تلاش و زحمت بدست نمی آید . به قول شاعر : نابرده رنج ، گنج میسر نمی شود . آنهایی که نشسته اند و انتظار دارند که موفقیت از آسمان برایشان ببارد ، سخت در اشتباه هستند . ثروتمند شدن یک شبه ، خواب و رویایی بیش نیست . با این دیدگاه نمی توانم بگویم که زندگی سختی نداشته ام . بلکه با سختی ها کنار آمده ام و سعی کرده ام از آنها عبور کنم .

-نقش شما در پیشبرد فعالیت های اقتصادی خانواده چه بوده است ؟

 

یکی از دلایل پیشرفت و توسعه فعالیت های اقتصادی خانواده ما ، کار جمعی و اتحاد و برادری بوده است . تمام اعضای این خانواده شامل : برادران آقای اباذری ، فرزندان ،همسران و... جهت پیشرفت و گسترش فعالیت های اقتصادی یا بهتر بگویم افزایش درآمد خانواده ، تلاش کرده ایم . یک نفر فروشگاه را اداره کرده است . نفر دیگر مسئولیت تهیه اجناس را بر عهده گرفته . یکی دیگر امور مالی ، دریافت ها و پرداخت ها را کنترل کرده است .اعضای این خانواده در سختی ها و خوشی ها کنار یکدیگر بوده اند  . در این میان هیچ اما و اگری هم بوجود نیامده است . بنده هم به عنوان یکی از اعضای این خانواده وظایف خود را انجام داده ام .

 

-پس به نقش و اهمیت فعالیت های گروهی اعتقاد دارید ؟

بله . به کار گروهی درهر سطح و با هر انگیزه ای که  باشد ، اعتقاد کامل دارم  و انجام آنرا به همه پیشنهاد می کنم . این را اضافه کنم که یکی از زیبایی ها و امتیازهای ویژه  فعالیت در اتحادیه های صنفی

،همین کار گروهی و مشورتی است . تمام کمپانی های بزرگ جهان ، صنایع مختلف و شرکت های چند ملیتی بر اساس همین تفکر شکل گرفته و توسعه یافته اند .

-در اتحادیه چه مسئولیتی را بر عهده دارید ؟

می دانید که سمت اعضای هیات مدیره اتحادیه های صنفی بر اساس تعداد رای تعیین می شود . بر همین اساس و طی انتخاباتی که در سال 97 برگزار شد ، بنده به عنوان دبیراتحادیه  انتخاب شده و وظایفم را طبق قانون نظام صنفی انجام می دهم . همچنین با اتفاق نظر هیات مدیره محترم نسبت به راه اندازی سامانه مجازی نیز اقدام کردیم که این مهم با هدف ارتباط دو سویه میان هیات مدیره  و اعضای تحت پوشش اتحادیه ، طرح مشکلات صنفی ، انتشار مطالب آموزشی مفید در حوزه فروش ، بازاریابی ، تکالیف قانونی فرد صنفی ، قوانین مالیاتی . تامین اجتماعی ودیگر مطالب و دانستنی های ضروری برای همکاران انجام شده است .

 

-اجازه دهید گفتگو را با آقای اباذری دنبال کنیم . گویا به غیر از حوزه کفش در صنف دیگری هم فعالیت داشته اید ؟

بله .همین طور است . بنده به اتفاق خانواده ام حدود بیست سال در حوزه پخش محصولات پلاستیکی و ملامینی هم کار کردیم و در آن شغل  هم بسیار موفق بودیم . اما به دلیل سنگینی و حجم گسترده کار ، از ادامه آن  صرف نظر کردیم  و توانمان را برای فعالیت در حوزه کفش متمرکز کردیم .

-شرایط کسب و کار این صنف در کرج را چگونه ارزیابی می کنید ؟

تحلیل  مسائل بازار، به آمار ، داده ها ، آیتم ها و پارامترهای خاص خود نیاز دارد . اظهار نظرهای شخصی نمی تواند پایه و اساس دقیقی از مسائل بازار باشد  . اما به طور کلی می توان گفت که بازار ما دوران رکود را سپری می کند . بخشی از رکود بازار به دلیل اعمال تحریم های اقتصادی علیه کشورمان است که این تحریم ها، اقتصاد کشورمان را تحت تاثیر خود قرار داده است . بخشی دیگر از مشکلات حوزه کسب و کار بویژه در بحث صنعت کفش به دلیل ساختار سنتی و نبود شبکه اطلاعاتی دقیق از تولید کنندگان ، توزیع کنندگان و بازار هدف است . مشکلات دیگری شامل کالاهای قاچاق ، مهاجرت ، گسترش جغرافیایی شهرها ، راه اندازی  حساب نشده  فروشگاه ها ومراکز خرید در مناطق مختلف شهر بدون در نظر گرفتن جمعیت شهری و ده ها موضوع دیگر ، فضای بازارهای ما را آشفته کرده است .

-شما بعنوان یک فرد با تجربه در حوزه کسب و کار چه پیشنهادی برای بهبود شرایط دارید ؟

من بعنوان یک فرد از جامعه بزرگ صنفی کشور این اطمینان را به مردم و مسئولان می دهم که اصناف آماده هر گونه همکاری ،از خود گذشتگی و حضور در میدان هستند . جامعه صنفی کشور، خود را خادم ملت شریف ایران می داند و برای استقلال ، سربلندی و آبادانی این سرزمین ، تلاشهای بسیاری کرده است . اصناف پای کار هستند و از مشکلات واهمه ای ندارند . همه ما باید صبور باشیم و ضمن پیروی از فرمایشات و رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب به آینده ی درخشان کشورمان امیدوار باشیم . ما باید بتوانیم از طوفان بحران ها ، از تحریم های اقتصادی و از مواضع خصمانه دشمنان این آب و خاک عبور کنیم . راهکاری به جز این وجود ندارد . برای رسیدن به موفقیت باید از سختیها بگذریم .

-همکاری اتاق اصناف البرز با اتحادیه شما چگونه است ؟

 

برادران بزرگوار بنده در هیات رئیسه اتاق اصناف از هیچ تلاش در جهت بهبود شرایط اقتصادی و دفاع از حقوق اصناف دریغ نمی ورزند .جا دارد در همین فرصت از زحمات آقایان حصاری ، کاویانی ،مرادلو ،چوپانی و کریمی که خالصانه به میدان آمده اند و تمام وقت و توان خود را در راه خدمت به اصناف به کار گرفته اند ، صمیمانه تشکر کنم . همکاری دوستان عزیزم در هیات رئیسه اتاق اصناف نه تنها با اتحادیه کفاشان ، بلکه با دیگر اتحادیه های صنفی کرج بسیار خوب ، سازنده و صمیمانه است . اتاق اصناف محل تعامل ،همفکری و اتخاذ تصمیمات بزرگ برای مجموعه اصناف است . در این اتاق ، اندیشه ها و دیدگاه های مختلفی گرد هم می آیند و جمع بندی تمامی نظرات گاهی اوقات کمی مشکل می شود . مهم این است که برنامه و اهدلف کلی تصمیمات هیات رئیسه  اتاق اصناف در جهت منافع عمومی اصناف است و صلاح جمعی در آن لحاظ شده است .

-با همکارانتان در اتحادیه صحبتی دارید ؟

اعضای هیات مدیره این اتحادیه صنفی مانند برادر در کنار یکدیگر هستیم و تا زمانی که همکارانمان به ما اعتماد داشته باشند و ما را خدمتگزاران لایقی برای خود بدانند در خدمتشان خواهیم بود . برادران بزرگوارم آقایان صفری ، ادیبی ، حیدری و کارمندان شریف و زحمتکش این اتحادیه صنفی جزئی از یک خانواده متحد هستیم . دستان پر مهر عزیرانم را در اتحادیه به گرمی می فشارم و از زحماتشان تشکر می کنم .

 

تهیه و تنظیم :علی فرجاد